آموزشی

چه مواقعی باید از عینک آفتابی استفاده کنیم؟

از عینک آفتابی استفاده کنیم

جهت محافظت کامل از چشم ها بهتر است مادامی که در طول روز در فضای باز به سر می بریم، از عینک آفتابی استفاده کنیم.

مواقعی که باید از عینک آفتابی استفاده کنیم:

  • در فصل تابستان که میزان اشعه های ماورای بنفش (یو وی) سه برابر میزان آن در فصل زمستان می  باشد.
  • هنگامی که در سواحل و یا داخل آب در فضای باز می باشیم.
  • هنگامی که مشغول ورزشهای زمستانی در سطح برف و یا یخ می باشیم مخصوصاً در ارتفاعات بالا.
  • در طول استفاده از دارو هایی که باعث افزایش حساسیت پوست و چشم نسبت به نور می شود.

در ادامه به اصول استفاده از عینک آفتابی و خرید آن خواهیم پرداخت.

هنگام خرید عینک های آفتابی به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

اغلب عینک های آفتابی در جهت حفاظت چشمان در برابر تأثیرات مضر خورشید طراحی شده اند و معمولاً برچسب روی عینکها نوید حفاظت از چشمان در برابر اشعه  یووی و انواع اشعه های طبیعی دیگر را به ما می دهند ولی بسیار مهم است که بدانیم چشمان ما در برابر کدام اشعه ها نیاز به حفاظت دارند و کدام اشعه ها الزاماً مضر نمی باشند.

انسداد ۹۹% از اشعه های ماورای بنفش

همیشه باید از عینک هایی استفاده کرد که این ویژگی را داشته باشند. قرار گرفتن درازمدت در برابر اشعه های یووی که از سمت خورشید به سمت ما می آیند، منجر به بیماریهای چشم می گردد.

توانایی جذب یووی توسط عدسی  را می توان با افزودن برخی مواد شیمیایی به مواد اولیه تولید کننده عدسی و یا با افزودن برخی لایه های پوششی بر روی عدسی پس از تولید آن، ایجاد کرد.

همواره باید از عدسی ها با قابلیت جذب %۹۹ و یا ۱۰۰% یووی استفاده کرد. بر روی برخی برچسب ها نوشته شده است ” جذب یووی تا ۴۰۰ نانومتر” که این به معنی جذب ۱۰۰% یووی می باشد.

مقاومت در برابر ضربه

تمام عدسی ها باید از مقاومت استانداردی در برابر ضربه برخوردار باشند. هیچ عدسی به طور حقیقی غیر قابل شکستن (نشکن) نمی باشد ولی برخی از عدسی ها دارای مقاومت بالاتری در برابر ضربه می باشند. عدسی های پلاستیکی نسبت به انواع شیشه ای از مقاومت بالاتری در برابر ضربات برخوردارند. جنس پلاستیک پلی کربنات که در بسیاری عینک های آفتابی ورزشی استفاده می شود، از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه برخوردارند ولی متأسفانه این جنس پلاستیک به راحتی خراش بر میدارد و در برابر خط و خش مقاومت خوبی ندارد. اگر به دنبال خرید عدسی های پلی کربنات هستید، از انواعی که دارای پوششهای ضد خش هستند استفاده نمائید.

پولاریزه

عدسی های پولاریزه از ورود نورهای منعکس شده از سطوح صاف و براق مانند آب، برخی کف پوش های خیابان، برف و … جلوگیری می نمایند و بنابراین در فعالیتهایی مانند رانندگی، ماهیگیری، دریانوردی و اسکی می توانند مفید باشد. پولاریزاسیون هیچ ارتباطی با جذب اشعه یووی ندارد و به هیچ عنوان در فعالیتهای روزمره ضروری نمی باشد. امروزه جهت محافظت چشمهای افرادی که  از انواع عدسی های پلاریزه استفاده می کنند، اغلب این عدسی ها را با مواد جذب کننده یووی ترکیب می کنند.

میزان تیرگی رنگ عدسی ها

تیرگی متوسط عدسی برای استفاده روزمره مناسب می باشد. ولی طبیعتاً جهت حضور در اماکن با نور شدید، با عدسی های تیره تر و در فضا های کم نور با عدسی های روشن تر، چشم های ما احساس بهتری خواهند داشت. مد نظر داشته باشید که رنگ و درجه تیرگی عدسی هیچ ارتباطی با میزان جذب یووی ندارند.

پوشش فضای اطراف چشم

برخی از عینکها طوری طراحی شده اند که طرفین چشم را نیز می پوشانند.

از آنجا که تحقیقات نشان داده اند که اشعه یووی از کناره های فریم های معمولی وارد چشم می شوند و به این نحو کارایی عینک کاهش می یابد، بنابراین عینکهای بزرگ تر که پوشش دورتادور چشم را دارند، می توانند از چشمها در تمامی زوایا محافظت کنند.

عدسی های سایه روشن (گرادیانت)

عدسی های سایه روشن، از بالا به سمت پایین و یا از پایین و بالا به سمت وسط عدسی روشن تر می شوند.

آن دسته از عدسی ها که در قسمت بالا تیره تر از قسمت پایین می باشند، تابش نور از سمت بالا را کنترل می کنند ضمن اینکه اجازه دید بهتر را در قسمت پایین به علت رنگ روشن تر، به چشمها می دهند. این عدسی ها در برخی موقعیتها مانند رانندگی می توانند مفید باشند زیرا همانطور که تابش نور از بالا را کنترل می کنند، دید در سطح داشبورد را کاهش نمی دهد و دیدن آمپرها به راحتی صورت می گیرد. این نوع عدسی ها در مناطق برفی و سواحل که انعکاس نور از سطح پایین نیز وجود دارد، کارایی چندانی ندارند.

عدسیهای دبل گرادیانت که در قسمت بالا و پایین تیره تر از سطح وسط می باشند در فعالیتهای ورزشی در آب و یا برف که تابش نور از بالا و انعکاس نور از سطوح زیرین وجود دارد، مفید می باشند. این عدسی ها برای رانندگی توصیه نمی شوند.

پوشش آیینه ای

این نوع پوشش ، لایه های نازک فلزی می باشند که بر روی عدسی های معمولی کشیده می شود. با وجود اینکه این لایه میزان نور ورودی مرئی را به چشمان کاهش می دهد ولی به نظر نمی رسد که بتوانند به طور کامل از چشمان در مقابل اشعه یووی محافظت کنند.

فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت ارائه دهنده انواع  عینک های اورجینال، طبی و های کپی با مناسب ترین قیمت میباشد. برای برقراری ارتباط بیشتر و کسب راهنمایی میتوانید با واحد پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *