آموزشی

یک عینک آفتابی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

عینک آفتابی

استفاده از عینک آفتابی، در یک روز آفتابی چه در هنگام رانندگی در جاده و چه در آب و… کار را برای چشم آسان می‌کند و راحتی را تا حدودی برای ما فراهم می‌کند. با این حال عینک آفتابی یک دفاع عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) است. اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست به خوبی شناخته شده است، اما بسیاری از مردم نمی‌دانند که ماوراء بنفش می‌تواند باعث آسیب‌های بسیار مخربی به چشم شود. قرار گرفتن در معرض تابش درازمدت می‌تواند منجر به اختلالات چشم مانند آب مروارید، کوری برف و سرطان پوست شود. حتی در معرض نوردهی یا انعکاس های کوتاه مدت نیز می‌تواند سطح جلویی چشم شما را بسوزاند. یک عینک آفتابی مناسب می‎تواند ۹۹ تا ۱۰۰ درصد از اشعه UVA و UVB را مسدود کند. بنابراین با دانستن مشخصات عینک آفتابی خوب می‌توان در هنگام خرید انتخاب درستی انجام داد.

۱) برازندگی عینک آفتابی

از مشخصات عینک خوب برازندگی عینک به چهره شماست. متناسب بودن عینک با چهره علاوه بر اینکه تاثیر مثبت بسزایی در پروفایل کلی چهره می‌گذارد، در مسدود کردن اشعه مضر ماوراء بنفش (UV) نیز موثر است. عینک آفتابی مناسب باید  به راحتی روی سر قرار گیرد، بدون اینکه بیش از حد تنگ و یا ناراحت‌کننده باشد. مرکز لنز عینک باید در راستای مرکز چشم قرار بگیرد و فریم عینک نباید پهن باشد تا اشعه ماوراء بنفش (UV) را از اطراف عبور ندهد. در غیر این صورت می‎تواند بسیار مضرتر از تابش مستقیم آفتاب باشد.

فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت

۲) شکل و چارچوب عینک آفتابی

عینک‌های آفتابی متنوعی با چارچوب‎های زیبا در سبک‎های مختلف در بازار موجود هستند. در اکثر موارد چارچوب انتخابی افراد بر پایه زیبایی است. بهتر است چارچوب عینک بر پایه علاقه انتخاب نشود. بلکه گزینه انتخابی باید با ویژگی‌های چهره متناسب باشد و با آن هم‌خوانی داشته باشد. با این حال برای فعالیت‌های خاص، یک عینک آفتابی مناسب می‌تواند نقش حفاظتی در برابر ضربه را نیز داشته باشد. به عنوان مثال عینک آفتابی مخصوص ورزشکاران، طراحی باریکی دارد که کاملا بر روی صورت قرار می‎گیرد و اشعه UV را از تمام زوایا مسدود می‎کند. بنابراین به کاهش خطرات در هنگام بازی کمک می‎کند.

نکته دیگر این است که هر چه عینک بزرگتر باشد، باعث پوشش بیشتر صورت می‌شود. بنابراین آسیب خورشید به چشم کمتر است. پس از مشخصات عینک آفتابی خوب بزرگ بودن و سبک بودن آن است.

فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت

۳) محافظت از اشعه ماورای بنفش

واضح است که اصلی‌ترین وظیفه یک عینک آفتابی، محافظت چشم‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش است. عینک‎های موجود در بازار بر اساس میزان حفاظت در برابر UV درجه‎بندی و قیمت‎گذاری می‎شوند. بنابراین اولین کار در هنگام خرید عینک آفتابی، اطمینان از حفاظت ۱۰۰ درصدی عینک در برابر اشعه UV است.

علاوه بر این با انتخاب عینک‌های آفتابی از نوع لنزهای پلاریزه و ضد انعکاسی می‎توان تشعشع نور را کاهش داد تا از چشم‎ها مراقبت بیشتری کرد. لنزهای پلاریزه چشم را از تشعشع حفظ می‎کنند و اشعه UV را حذف نمی‌کنند. پلاریزاسیون باعث می‌شود که نورهای انعکاسی از سطوح بازتابنده مانند آب و آسفالت را کاهش دهد. ولی در برابر نور آفتاب و اشعه ماوراء بنفش حاصل از آن حفاظت چندانی نمی‌کند.

فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت

۴) ماده استفاده شده در ساخت عینک

اکثر عینک‌های آفتابی به خصوص لنزها، از پلاستیک ساخته شده‌اند. اما نوع پلاستیک‌های استفاده شده می‎تواند تفاوت‌های زیادی داشته باشند. در پلاستیک‎های با جنس خوب احتمال شکسته شدن عینک و آسیب دیدن به چشم‎ها کمتر است. عینک‌هایی که چارچوب و لنز آن  از جنس پلی‌کربنات است، هم با دوام است و هم سبک وزن می‌باشد. بنابراین ماندگاری و طول عمر بیشتری دارد. CR-39 یک نوع پلاستیک درجه یک است که در ساخت لنزها استفاده می‎شود و نسبت به شکستگی کاملا مقاوم است.

عینک آفتابی

۵) رنگ عینک

از دیگر مشخصات عینک آفتابی خوب ،رنگ لنزهای عینک است. لنزهای عینک در رنگ‌های مختلفی موجود هستند که هر کدام از این رنگ‌ها، نورهای متفاوتی را فیلتر می‌کنند. لنزهای خاکستری، بدون این که در رنگ‌ها تغییر ایجاد کنند، نور را کاهش می‎دهند. پس عینک‌های با لنز خاکستری می‎تواند برای رانندگی مناسب باشد.

لنزهای با رنگ قهوه‌ای و کهربایی علاوه بر اینکه تابش نور را حذف می‎کنند، نور آبی را نیز کاهش می‎دهند.

لنزهای گرادیان که رنگ آن از بالای لنز تا پایین لنز به صورت پررنگ تا کم‌رنگ تغییر می‎کند، همانند شیشه جلو اتومبیل کار می‎کند. به این صورت که نور آفتاب را در قسمت بالا بلوکه می‌کند بدون این که دید فرد را تاریک سازد.

لازم به ذکر است که لنزهای با رنگ تیره با وجود این که ظاهر شیک و جذابی دارند، چشم را کم‎تر از اشعه UV حفظ می‎کنند.

در مقابل لنزهای رنگی مانند سبز، خاکستری و…. آنگونه که باید نور آفتاب را کاهش نمی‎دهند. اما کنتراست را افزایش می‌دهند. این نوع عینک‌های آفتابی رنگی برای ورزشکاران، به خصوص کسانی که بیس‌بال و یا گلف بازی می‎کنند، انتخاب مناسبی خواهد بود.

در پایان به قیمت عینک‌های آفتابی توجه کنید ولی آن را جزو مشخصات عینک آفتابی خوب قرار ندهید. گران قیمت بودن عینک، دلیل بر خوب بودن آن نیست. تنها کافی است که میزان مسدود کردن اشعه UV بررسی شود تا به یک عینک آفتابی با قیمت مناسب دست پیدا کنید.

عینک آفتابی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *