آموزشی

چگونه از چشم در برابر اشعه UV محافظت کنیم؟

اشعه UV

برای چشم‌های خود در برابر اشعه های UV سایبان بسازید.

بسیاری از مردم به خوبی از مضرات اشعه‌های فرابنفش خورشید (اشعه UV) آگاه هستند اما شمار اندکی از آنها می‌داند که حتی در روزهای ابری و بارانی هم باید چشم‌های خود را در برابر این تابش‌های خطرناک محافظت کنند.

جالب است بدانید که تقریبا ۴۰ درصد از جذب شدن UV زمانی رخ می‌دهد که فرد زیر نور مستقیم خورشید قرار ندارد. بنابراین، بدون محافظ مناسب برای چشم‌های خود، تابش‌های فرابنفش همیشه در کمین آسیب رساندن به چشمان شما هستند و سلامت بینایی‌تان را تهدید می‌کنند.

به گفته یک متخصص چشم، ۲۷ درصد از بزرگسالان به‌ ندرت از عینک آفتابی استفاده می‌کنند و تقریبا ۳۶ درصد از آن نمی‌دانند که چشم نیز همانند پوست دچار آفتاب‌سوختگی می‌شود.

با این تفاسیر، فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت در ادامه به معرفی ترفندهایی پرداخته که با رعایت آنها می‌توانید چشمان خود را در برابر نورهای مضر خورشید محافظت کنید. برای آگاهی از این موارد در ادامه همراهمان باشید.

۱- از چشم در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت کنید

اشعه‌های فرابنفش به سه دسته مجزا تقسیم می‌شوند:

  • UVA
  • UVB
  • UVC

از آنجا که UVC به‌طور کامل توسط لایه اوزن جذب می‌شود، شما فقط باید نگران خطرات ناشی از دو تابش دیگر باشید. هر دو اشعه فرابنفش نوع A و B برای پوست و چشم انسان مضر هستند. UVA و UVB می‌توانند به سرطان یا تغییر شکل قرنیه چشم منتهی شوند.

به‌ همین خاطر بسیار مهم  است که از عدسی‌های عینک که دارای قابلیت محافظت در برابر اشعه UV هستند استفاده کنید تا سلامت چشمتان حفظ شود.

۲- بلندی فریم عینک را چک کنید

بلندی فریم و عدسی عینک برای این اهمیت دارد که علاوه بر مردمک چشم، پلک‌ها و پوست اطراف چشم را به‌طور کامل پوشش دهد. ارتفاع عدسی باید حداقل ۳۰ میلی‌متر باشد تا یک عینک آفتابی را بتوان «خوب» دانست.

۳- مراقب پوشش عینک‌ها باشید

پوشش‌های ضد خراش و ضد انعکاس نور بعلاوه پوشش ضد UV از واجبات یک عینک آفتابی مناسب بشمار می‌روند. با این سه گزینه عینک می‌تواند تا حد زیادی از ورود اشعه‌های مضر فرابنفش به چشم پیشگیری کند.

۴- عینک آفتابی برای کودکان واجب است

همیشه این را در نظر داشته باشید که قرار داشتن در معرض نور خورشید و تابش‌های خطرناک آفتاب برای کودکانی که بیشتر وقت خود را در پارک و کوچه و خیابان سپری می‌کنند، می‌تواند خطرزا باشد. به‌ منظور پیشگیری از آسیب دیدن چشم کودکان، برای آنها عینک‌هایی با قدرت محافظت ۱۰۰ درصدی در برابر UVA و UVB خریداری کنید.

اگر فرزند شما عینکی است حتما سعی کنید یک عینک آفتابی طبی برای وی تهیه کنید تا زیر نور خورشید همیشه عینک دودی به چشم داشته باشد و در عین حال، مشکل بینایی هم نداشته باشد.

۵- چگونه می‌توان به طور کامل از چشم در برابر اشعه‌های یو وی محافظت کرد؟

ایده‌آل‌ترین روش برای محافظت از چشم در برابر تابش‌های فرابنفش خورشید این است که اگر لنز در چشم دارید حتما از عینک آفتابی هم استفاده کنید. البته لنزهایی که قدرت محافظت در برابر یو وی دارند نیز در بازار موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *