آموزشی

چرا باید عدسی پلاریزه انتخاب کنیم؟

عدسی پلاریزه

عدسی پلاریزه عینک‌های آفتابی در رنگ‌ها و جنس‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. هر کدام از این موارد به طور مجزا در زیبایی و طول عمر عینک آفتابی – طبی یا غیر طبی – موثر هستند. از این‌رو شاید بد نباشد با انواع مختلف عدسی‌هایی که در ساخت عینک‌های دودی از آنها استفاده می‌شود بیشتر آشنا شوید.

در این مطلب ما مشخصا عدسی پلاریزه عینک‌های آفتابی را معرفی کرده‌ایم. برای آشنایی با این عدسی از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب با ریبن مارکت همراه باشید. بخاطر داشته باشید که اغلب لنزهای عینک‌های آفتابی به‌طور ۱۰۰ درصد از چشم در برابر اشعه‎های مضر فرابنفش خورشید محافظت می‌کنند.

عملکرد عدسی پلاریزه

عدسی‌های پلاریزه

توصیه ریبن مارکت این است که در خرید بعدی خود حتما عدسی پلاریزه را در اولویت انتخاب‌های خود قرار دهید. می‌پرسد چرا؟ در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم …

عدسی پلاریزه

بدون عدسی پلاریزه

انعکاس نور و درخشش زیاد (که چشم را می‌زند)

نورهای عمودی به چشم انسان کمک می‌کنند تا رنگ‌ها را با وضوح بیشتر و خلوص کامل مشاهده کند. همچنین کنتراست تصویر را هم افزایش می‌دهد. اما در محیط‌های پرنور و روزهای آفتابی، نوری که از خورشید می‌تابد به صورت نرمال از سطوح صافی همچون جاده، آب، شن، ماسه و برف منعکس شده و به صورت افقی قطبی می‌شوند. در نتیجه‌ی این امر، نور در جهات مختلف پخش و منتشر می‌شود.

این نورهای افقی را ما بازتاب و درخشش زیاد می‌نامیم. درخشش زیاد نور سبب بروز مشکلات متفاوتی می‌شود که همگی ناشی از تجمع نادرست نور هستند و در نتیجه‌ی آن رانندگی یا دوچرخه سواری کردن یا حتی انجام یک فعالیت ساده بدون عینک فتابی مناسب غیرممکن می‌شود.

به زبان ساده‌تر، وقتی نور به جای اینکه عمودی حرکت کند، افقی می‌شود، چشم را اذیت خواهد کرد و بازتاب شدید نور موجب کاهش دید شخص نیز می‌شود. اما عدسی‌های پلاریزه حاوی فیلترهایی هستند که این بازتاب‌های شدید نوری را مسدود کرده و سبب کاهش درخشش و تابناکی می‌شوند.

عدسی پلاریزه

با عدسی پلاریزه

مزایای عدسی پلاریزه عینک‌های آفتابی

در روزهای گرم تابستان و روزهای سرد زمستان، فردی که عینک آفتابی با عدسی پلاریزه به چشم می‌زند از وضوح دید کامل‌تر بهره‌مند خواهد شد. با یک مقایسه ساده می‌توانید متوجه شوید که رنگ‌ها و نورهای با عینک‌های پلاریزه بسیار طبیعی‌تر و شفاف‌تر از عینک‌های آفتابی معمولی هستند.

همچنین، عدسی پلاریزه در عینک آفتابی از خستگی چشم پیشگیری کرده و جزئیات بیشتری را در مقابل دید فرد قرار می‌دهد.

عدسی پلاریزه برای رانندگی:

وقتی راننده از عینک آفتابی با عدسی پلاریزه استفاده می‌کند، امنیت خود و دیگر سرنشین‌ها را تضمین می‌کند. این عدسی‌ها میزان درخشش نور که از سطح آسفالت و جاده‌های خیس و حتی داشبورد خودرو منعکس می‌شوند را تا حد زیادی می‌کاهند. در نتیجه، راننده بدون هیچ‌گونه مزاحمت نوری می‌تواند در طول روز به رانندگی خود در کمال ایمنی ادامه دهد.

عدسی پلاریزه برای ورزش: 

عینک آفتابی با عدسی پلاریزه برای ورزش‌های آبی همچون شنا یا قایق‌رانی ایده‌آل است. همچنین برای ورزش‌های زمستانه همچون اسکی نیز بهترین گزینه بشمار می‌رود زیرا در این فعالیت‌ها چشم زیر نورهای شدید و تند قرار دارد و فقط عدسی پلاریزه از عهده دفع آنها بر می‌آید.

رنگ‌های مختلف لنزهای پلاریزه در عینک‌های آفتابی

عدسی پلاریزه توسی

عدسی پلاریزه

در عینک آفتابی با عدسی‌های پلاریزه توسی، دقت رنگ‌ها زیاد و تحریف و تغییر رنگ بسیار کم است. این عدسی همچنین از خستگی چشم تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

عدسی پلاریزه قهوه‌ای

عدسی پلاریزه قهوه‌ای میزان کنتراست تصویر را افزایش داده و راحتی دید زیادی برای کاربر مهیا می‌کند. همچنین از خستگی چشم نیز پیشگیری می‌کند.

عدسی پلاریزه سبز

عدسی پلاریزه

عدسی پلاریزه سبز میزان کنتراست تصویر را در محیط‌های کم‌نور حفظ می‌کند و در عین حال، بیشترین دقت نور و کمترین خستگی را برای چشم به همراه خواهد داشت.

رنگ‌های مختلف برای عدسی عینک‌های آفتابی

عدسی عینک‌های آفتابی در رنگ‌های گوناگونی عرضه می‌شوند که هر کدام ویژگی منحصر به خود را دارد. در زیر انواع این رنگ‌ها را برایتان معرفی کرده‌ایم.

عدسی به رنگ توسی

رایج‌ترین رنگ برای عدسی عینک آفتابی، توسی است. این رنگ، نور را بدون تغییر دادن رنگ از خود عبور می‌دهد. توسی تیره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای عدسی عینک‌های آفتابی بشمار می‌رود.

عدسی توسی درجه‌بندی شده

عدسی پلاریزه

این عدسی همان مشخصات بالا را دارد با این تفاوت که توسی آن از بالا به پایین یا برعکس کمرنگ می‌شود.

عدسی به رنگ قهوه‌ای

رنگ گرم قهوه‌ای برای روزهای ابری و گرفته بسیار مناسب است زیرا کنتراست و عمق نور را اصلاح می‌کند. عینک‌هایی که عدسی به این رنگ دارند برای ورزشی همچون گلف توصیه می‌شود زیرا کنتراست لازم برای رنگ‌های سبز و توسی در زمین‌های گلف را برای کاربر مهیا می‌کند.

عدسی قهوه‌ای درجه‌بندی شده

عدسی پلاریزه

این عدسی همان مشخصات بالا را دارد با این تفاوت که رنگ قهوه‌ای آن از بالا به پایین یا برعکس کمرنگ می‌شود.

عدسی به رنگ سبز

عدسی پلاریزه

این رنگ عدسی نیز بدون اینکه تغییر در رنگ ایجاد کند، نور را از خود عبور می‌کند. برای عدسی تیره عینک‌های آفتابی مناسب است.

عدسی سبز درجه‌بندی شده

عدسی پلاریزه

این عدسی همان مشخصات بالا را دارد با این تفاوت که رنگ سبز آن از بالا به پایین یا برعکس کمرنگ می‌شود.

 

عدسی‌های رنگی برای اهداف آرایشی و زیبایی

اگر دوست دارید خوش‌تیپ و متفاوت دیده شوید، اما نمی‌خواهید عینک آفتابی به چشم بزنید، می‌توانید از لنزهای غیرطبی اما رنگی برای این هدف بهره بگیرید.

عینک با عدسی‌های رنگی اغلب برای تاکید بیشتر روی تیپ و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته رنگ‌هایی همچون زرد برای روزهای ابری که هوا گرفته است نیز گزینه مناسبی هستند زیرا کنتراست بین نورهای شدید و فضاهای تاریک را افزایش می‌دهند و در نتیجه دید واضح‌تری برای فرد ایجاد می‌شود

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *