آموزشی

پاسخ به سوالات رایج در مورد عینک آفتابی

پرتو فرابنفش

پرتو فرابنفش و عینک آفتابی وسیله‌ای است که تقریبا هر فردی در هر سن و جنسیتی که باشد آن را استفاده می‌کند. بنابراین احتمالا در مورد اینکه چه برندهایی یا چه رنگ و شکلی از عینک دودی بهتر است و انتخاب مناسب‌تری بشمار می‌رود، سوالاتی در ذهنتان وجود دارد.

ریبن مارکت در ادامه این مطلب، به پاسخ دادن در مورد پرسش‌هایی پرداخته که عمومیت بیشتری دارند. برای آگاهی از این موارد توصیه می‌کنیم ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

اگر نور آفتاب چشمان فرد را اذیت نکند، آیا همچنان لازم است که عینک آفتابی استفاده کند؟

بله. باید بدانید که پرتوهای فرابنفش برای چشم انسان بسیار مضر هستند و می‌توانند مشکلاتی همچون برف‌کوری (آفتاب‌سوختگی قرنیه)، پینگوکولا و آسیب دایمی شبکیه را پدید آورند.

پرتو فرابنفش دقیقا چیست؟

اشعه فرابنفش که به اختصار UV نامیده می‌شود در انتهای طیف بنفش نور مرئی قرار دارد. خورشید منبع اصلی این پرتو بشمار می‌رود. به‌زبان ساده‌تر باید گفت اشعه یو.وی موجی کوتاه‌تر از نور مرئی است و اما انرژی بیشتری نسبت به نور مرئی دارد.

اشعه فرابنفش چگونه روی چشم تاثیر می‌گذارد؟

پرتوهای خورشید در ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر بسیار قوی هستند. اما این تنها بازه زمانی نیست که پرتوهای فرابنفش می‌توانند روی چشم‌های شما اثر منفی بگذارند.

مردم تصور می‌کنند که فقط وقتی هوا آفتابی است در معرض خطرات این پرتو قرار دارند. اما باید بدانید که یو.وی از میان ابرها هم عبور کرده و می‌تواند اثرات مخرب خود را بر جا بگذارد.

درخشش و بازتابش آفتاب هم می‌تواند مشکل‌ساز شود. عینک‌های آفتابی با قدرت پوشش‌دهندگی کامل می‌توانند بازتاب نور از برف، آب یا جاده (هنگام رانندگی) را از بین ببرند.

آیا برخی از مشکلات پزشکی خاص می‌توانند ریسک خطرات ناشی از اشعه UV را بیشتر کنند؟

بله. افرادی که آب‌مروارید دارند یا کسانی که آب‌مروارید خود را عمل کرده‌اند، مبتلایان به دژنراسیون ماکولار، دیستروفی شبکیه چشم باید بیشتر مراقب چشم‌های خود باشند.

چگونه می‌توان از چشم در برابر پرتو فرابنفش محافظت کرد؟

شما باید برای پیشگیری از خطرات یو.وی حتما عینک آفتابی استفاده کنید. با اینکه برخی از لنزهای تماسی قابلیت پیشگیری از پرتوهای فرابنفش را دارند اما چون تمام سطح چشم را پوشش نمی‌دهند، بنابراین همچنان لازم است که از عینک آفتابی بهره بگیرید.

از عینک‌هایی استفاده کنید که ۹۹ تا ۱۰۰ درصد از پرتوهای UVA و UVB محافظت می‌کنند. این مدل‌ها اغلب با برچسب UV 400 مشخص می‌شوند و توان مسدود کردن طول‌موج‌های بالاتر از ۴۰۰ نانومتری را دارند.

اگر گزینه‌هایی انتخاب کنید که کناره‌های چشم را هم پوشش دهد، بسیار بهتر و مطمئن‌تر خواهد بود.

چه عدسی‌هایی برای عینک آفتابی موجود است؟

در این مورد حتما باید از عینک‌فروشی یا متخصص این امر سوال بپرسید. اما رنگ‌های مختلف عدسی عینک‌های آفتابی برای شرایط گوناگون آب‌وهوایی با هم فرق دارند. شما با توجه به مشخصات هر کدام از این رنگ‌ها می‌توانید گزینه مناسب سبک زندگی خود را برگزینید.

  • عدسی‌های زردرنگ، مسدودکننده نور آبی هستند. این نور در طولانی‌مدت موجب افزایش خطر بیماری‌های چشم همچون دژنراسیون ماکولار می‌شود. این عدسی‌ها اغلب در میان اسکی‌بازهای، شکارچیان، قایق‌سوارها و خلبان‌ها محبوبیت دارد زیرا کنتراست بسیار بالایی ایجاد می‌کند.
  • عدسی‌های پلاریزه و پوشش‌های ضدبازتاب قادرند بازتاب و درخشش آفتاب را کاهش دهند. عدسی‌های پلاریزه برای کسانی که ورزش‎های آبی و برفی انجام می‌دهند بسیار مناسب هستند. پوشش ضدبازتاب، با بازگشت دادن بازتاب نور از سطح عینک، از رسیدن پرتوهای مضر به چشم پیشگیری می‌کند.
  • عدسی‌های آینه‌ای، بخشی از نور ورودی به چشم را مسدود می‌کنند. این عینک‌ها با برگشت دادن نور از سطح عدسی، از چشم محافظت می‌کنند. بنابراین برای روزهای آفتابی و برفی گزینه‌های درستی بشمار می‌روند. لازم است بدانید که رنگ عدسی آینه‌ای در ویژگی محافظتی آن تاثیری ندارد.
  • عدسی‌های درجه‌بندی شده، به این صورت هستند که از بالا به پایین رنگ آن‌ها کم می‌شود. این نمونه برای رانندگی خوب است زیرا از شدت نوری که به چشم می‌رسد می‌کاهد و در بخش پایینی خود که رنگ کمتری دارد، دید واضح‌تری برای فرد مهیا می‌کند تا داشبور را روشن‌تر ببیند.
  • عدسی درجه‌بندی شده دوطرفه، به عدسی‌ای گفته می‌شود که از پایین به بالا هم پررنگ شده است. یعنی بالا و پایین عدسی پررنگ و بخش مرکزی آن روشن‌تر است. این عینک برای کسانی خوب است که نمی‌خواهند عینک دودی‌شان خیلی تیره باشد اما می‌خواهند نورهایی که از آسمان و زمین به چشم می‌خورند کم و تیره باشد.
  • عدسی فتوکرومیک، میزان تیرگی‌ خود را بر اساس میزان پرتو فرابنفشی که به آن‌ها تابیده می‌شود، تنظیم می‌کند.
  • عینک آفتابی چند کانونی، افراد بالای ۴۰ سال که مشکل پیرچشمی دارند می‌توانند از عینک‌های آفتابی دو یا سه کانونی استفاده کنند.

پرتو فرابنفش به سه دسته مجزا تقسیم می‌شود: UVA، UVB  و UVC

  • UVA: طول موج بلندتری دارد و خیلی راحت از عینک عبور می‌کند؛ دانشمندان در مورد مضر بودن این پرتو برای چشم‌های انسان مطمئن نیستند و با هم اختلاف‌نظر دارند.
  • UVB: مضرترین پرتو فرابنفش بشمار می‌رود. عینک‌های آفتابی و کرم‌های ضدآفتاب باید پوشش محافظتی در برابر این اشعه را داشته باشند. این پرتوها از عینک عبور نمی‌کنند.
  • UVC: به زمین نمی‌رسند زیرا جو آنها را مسدود می‌کند.

آیا باید مراقب پرتوهای اینفرارد نیز بود؟

اشعه اینفرارد در انتهای طیف قرمز نورهای مرئی قرار دارد. از آنجا که پرتو اینفرارد می‌تواند گرما تولید کند، بیشتر کارشناسان معتقدند که این اشعه برای چشم انسان هیچ خطری بدنبال ندارد.

بهترین رنگ برای عدسی عینک آفتابی چیست؟

رنگ عدسی یک انتخاب شخصی است و روی مسدود کردن پرتو فرابنفش تاثیر چندانی زیادی ندارد. عدسی‌های توسی و قهوه‌ای بیشتر از بقیه رنگ‌ها محبوبیت دارند زیرا خیلی کم رنگ‌های طبیعت را تغییر می‌دهند.

اما ورزشکاران عموما ترجیح می‌دهند از عدسی‌های زرد که کنتراست بالایی دارد بهره بگیرند. این رنگ میزان درخشش و بازتاب‌های شدید نوری را به میزان زیادی کم می‌کند.

آیا هر چه عدسی عینک آفتابی تیره‌تر باشد، بیشتر اشعه فرابنفش را مسدود می‌کند؟

عدسی‌های تیره موجب کاهش عبور نور مرئی از عینک می‌شوند اما لزوما محافظت بیشتری در برابر پرتوهای بنفش انجام نمی‌دهند. فارغ از تیره یا روشن بودن عدسی، باید نمونه‌هایی را انتخاب کنید تا ۱۰۰ درصد از اشعه فرابنفش محافظت می‌کند.

آیا کودکان نیز به عینک آفتابی نیاز دارند؟

بله صددرصد. به این خاطر که کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض آفتاب هستند و چشم‌هایشان حساس‌تر است، باید حتما در آفاب و برف عینک دودی استفاده کنند.

آیا عینک‌های آفتابی ورزشی با بقیه عینک‌ها فرق خاصی دارند؟

عینک‌های ورزشی از موادی ساخته می‌شوند که امنیت بیشتری داشته باشد. اغلب هم در رنگ‌هایی تولید و عرضه می‌شوند که کنتراست بالاتری دارند.

آیا عینک آفتابی ارزان‌قیمت برای چشم مضر است؟

عینک‌های آفتابی باکیفیت پایین اغلب پوشش ضد اشعه فرابنفش ندارند و استفاده طولانی‌مدت از آن‌ها می‌تواند به چشم‌ها آسیب رسانده و حتی باعث نابینایی شود.

همچنین، به دلیل استفاده از مواد بی‌کیفیت در ساخت عدسی، پس از چند ساعت استفاده، سبب سردرد و خستگی چشم‌ها می‌شوند.

این مدل‌ها قابلیت محافظت در برابر ضربه هم ندارند و می‌توانند خطرات دیگری نیز برای چشم بدنبال داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *