آموزشی

عینک گرد : از افسانه هری پاتر تا نماد تفکر و روشنفکری

عینک گرد

عینک‌ گرد از اوایل قرن ۱۳ام که بشر توانایی ساخت عینک را بدست آورده است تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنان بسیار معروف و محبوب است. به علت قدمت عینک شیشه گرد این مدل یک طراحی اصیل عینک به شمار می‌آید.

اولین عکس از این مدل عینک به سال ۱۳۵۲ میلادی برمی گردد. در اوایل طراحی عینک این مدل از عینک بیشتر توسط افراد عالم و فاضل برای خواندن و نوشتن و همینطور راهبه‌های ایتالیایی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اما بعد از گذشت چندین سال مردم عادی نیز با فواید عینک آشنا شده و به استفاده از آن روی آوردند. در آن زمان استفاده از عینک گرد بسیار بیشتر بود البته نه به این دلیل که مدروز باشد بلکه فقط به این خاطر که ساخت لنز این عینک‌ها ساده بود.

در واقع این مدل تنها سبک از عینک بود که در آن سالها یافت می‌شد و به همین دلیل تا مدت‌های طولانی مردم فقط از این مدل استفاده می کردند.

محبوبیت عینک گرد در میان اهالی سینما

امروزه عینک‌ های گرد توانسته‌ به دنیای سینما نیز راه پیدا کنند و همین استفاده‌ی شخصیت‌‌های مهم از این مدل عینک‌ها باعث ماندگاری آن شده است. عینک‌های شیشه گرد در بسیاری از فیلم‌های سینمای جهان انتخاب ستاره های محبوب فیلم ها می باشد. حتما شما نیز هشت‌گانه فیلم‌های هری پاتر را بخاطر دارید. این فیلم بر اساس کتاب های داستانی هری پاتر ساخته شده است. داستان فیلم در مورد پسر نوجوانی است که در زمان تولدش، جادوگری مادر و پدر او را به قتل می‌رساند. داستان این هشت فیلم، دشمنی‌ها و جنگ‌های او و قاتل والدینش را به تصویر می‌کشد.

نقش اول فیلم دانیل رادکلیف در نقش هری پاتر(پسر نوجوان جادوگر) برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ به شهرت رسید و در سال ۲۰۰۱ در پرده سینمای جهان خوش درخشید و به یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌های جهان تبدیل شد.

عینک گرد، نماد روشنفکری و تفکر

عینک گرد هری پاتر

در تمام هشت گانه فیلم هری پاتر، دانیل رادکلیف عینک گرد خود را به چشم داشت. عینکی با لنزهای گرد و ساده و با چهارچوب نازک که خیلی زود مورد توجه همگان قرار گرفت و توانست قشر جوانی از جامعه جهانی را به سمت استفاده از این عینک بکشاند.

یکی دیگر از شخصیت‌های دوست داشتنی با عینک شیشه گرد، مالی رینگ والد در نقش اندی والش در فیلم “زیبا در لباس صورتی” بود. رینگ والد با بازی در نقش اصلی این فیلم بسیار معروف شد. “زیبا در لباس صورتی” فیلمی اجتماعی و عاطفی بود که در سال ۱۹۸۶ اکران شد. فیلم زندگی اجتماعی و عاطفی دختری از طبقه فقیر و کارگری جامعه را به تصویر می‌کشد. بازی زیبای مالی رینگ والد با عینک گرد و بزرگ با چارچوب تیره رنگ تصویر زیبایی از او را در ذهن مخاطب حک کرد. این فیلم در کل سینمای جهان بازتاب بسیار خوبی داشت و فروش آن در نوع خود رکورد به حساب می‌آمد.

اخیرا نیز لیدی گاگا بازیگر، خواننده، ترانه سرا و آهنگ ساز مشهور آمریکایی نیز به این مدل از عینک روی آورده است.

عینک گرد : نماد روشنفکری و تفکر

بجز دنیای بازیگری متفکران و صلح طلبان زیادی نیز در دنیا از این مدل عینک‌ها استفاده می‌کنند. از مشهورترین چهره‌های دنیا که به استفاده از عینک شیشه گرد روی آورده بود می‌توان به جان لنون اشاره کرد. بسیاری از طرفداران او تحت تاثیر شخصیت او به استفاده از این مدل عینک‌ روی آوردند. جان لنون یکی از پر نفوذترین ترین چهره‌های نیمه دوم قرن بیستم بود که به اسطوره صلح طلب نیز مشهور شده بود. جان لنون یکی از شناخته ترین و برجسته ترین چهره‌های دنیای موسیقی راک است.

عینک گرد، نماد روشنفکری و تفکر

عینک جان لنون

جان لنون برای بازی در یکی از فیلم های ریچارد لستر(کارگردان آمریکایی) برای نقش یک شخصیت ارتشی مجبور به کوتاه کردن موهایش و استفاده از یک عینک شیشه‌‌ای گرد شد. همین فیلم نقطه شروع استفاده جان از این مدل عینک ها شد. پس از آن به دلیل محبوبیت شخصیت جان لنون این مدل بسیار با استقبال مردم روبه شد و عینک او شهرت جهانی یافت.
با اینکه بیش از ۴۰ سال از مرگ جان لنون می گذرد اما همچنان بسیاری از مردم به تقلید از جان از این مدل عینک استفاده می کنند.
یکی دیگر از شخصیت‌های محبوب که استفاده او از عینک شیشه گرد در سلیقه مردم تاثیر گذاشت ، یکی از محبوب‌ترین خواننده‌های پاپ جان دنور بود. برخی از آهنگ‌های او در دنیا موسیقی بسیار مورد علاقه همگان است. ازشخصیت‌های سیاسی نیز می‌توان به مهاتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها اشاره کرد.

فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت

از دیگر شخصیت های معروف و متفکر می توان به بنجامین فرانکلین، آزی آزبورن، دومینی دون، فیلیپ جانسون و فروید اشاره کرد.

صنعت مد تحت تاثیر عینک گرد

امروزه این مدل از عینک ها با نام‌های “عینک جان لنون” و یا “عینک هری پاتر” معروف هستند. عینک به عنوان یک وسیله جانبی نیز تحت تاثیر مد قرار گرفته است و طراحی‌های مختلفی در دنیا برای شکل و اندازه‌های آن انجام می‌شود.

تاریخ نشان داده است که عینک شیشه گرد همیشه منحصر بفرد بوده است و طرفداران خود را دارد. این مدل عینک بعد از جان لنون بیشتر به یک مکتب فکری برای هنرمندان، بازیگران، نویسندگان، فیلسوفان، موسیقیدانان و مخترعان تبدیل شده است.

امروزه در دنیا مد بیشتر به شکل و شمایل عینک توجه می‌شود و طراحی های متفاوتی نیز در این زمینه صورت گرفته است. با اینکه سال های زیادی گذشته است و شکل و مدل‌های مختلفی از عینک وارد بازار شده است اما عینک‌های گرد همچنان در بازار جایگاه خود را دارند و قدرتمندانه به راه خود ادامه می‌دهند.

عینک شیشه گرد تا به امروز بسیار موردپسند افراد قرار گرفته است و همچنان جزو عینک های مدروز می‌باشد.

فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *