آموزشی

ضرورت استفاده از عینک آفتابی در روزهای برفی

عینک آفتابی در روزهای برفی

ضرورت استفاده از عینک آفتابی در روزهای برفی:

وقتی اسم زمستان و روزهای برفی به‌میان می‌آید، همه ما هنگام بیرون رفتن چندین لایه لباس از شال و کلاه گرفته تا پلیوور، ژاکت، کاپشن، دستکش، ساق، بوت و جوراب پشمی می‌پوشیم تا حسابی خود را گرم و ایمن نگه داریم. اما اگر در این میان، عینک آفتابی همراه خود برندارید، تجهیزاتتان کامل نخواهد بود.

فقط به این خاطر که آفتاب زمستانی داغ نیست، اشتباه است اگر تصور کنید که نباید از چشمان خود در برابر پرتوهای آن محافظت نمایید.

به گفته «جسکا لتمن»، متخصص چشم‌پزشکی، در زمستان، خورشید در بخش پایینی آسمان می‌نشیند و زاویه تابش پرتوهای آن نیز با روزهای گرم تابستان متفاوت است. به همین خاطر، نور بیشتری از آن می‌تابد.

همه ما از مضرات پرتوهای فرابنفش بر روی پوست مطلع هستیم و می‌دانیم سبب ایجاد چروک و خط‌های عمیق و شکل‌گیری لکه‌های قهوه‌ای می‌شود، اما لازم است بدانید که اشعه فرابنفش برای چشم نیز بسیار ضرر دارد و قرارگیری مداوم در برابر آن می‌توان منجر به آب‌مروارید و دژنراسیون ماکولار شود.

توصیه متخصصان چشم پزشکی

 متخصصان همیشه تاکید ویژه دارند که در تمام طول سال، به‌ویژه روزهای برفی از عینک آفتابی استفاده کنید. این توصیه به‌قدری جدی است که نباید هرگز در روزهای برفی بدون عینک دودی از خانه خارج شوید.

برف، ۸۵ درصد از پرتوهای فرابنفش خورشید را منعکس می‌کند. همچنین لازم است بدانید که این تابش‌ها اختلال دردناکی در قرنیه چشم ایجاد می‌کنند که اصطلاحا «برف‌کوری» به آن گفته می‌شود. همان‌طور که از نام این بیماری مشخص است، به علت قرار گرفتن بیش‌ از حد در معرض نور فرابنفشی است که از برف بازتابیده می‌شود.

در برف‌کوری، در نتیجه‌ی آفتاب‌سوختگی قرنیه، تاول‌های کوچکی روی سطح قرنیه تشکیل می‌شوند که بسیار دردناک بوده و موجب از دست دادن قدرت بینایی به طور موقت نیز می‌شود.

«جسکا لتمن» همچنین بیان داشته: هر ۱۰ هزار پایی که انسان از سطح دریا بالا می‌رود، ۵ درصد اشعه فرابنفش افزایش می‌یابد. یعنی وقتی در کوه‌ها در حال اسکی کردن هستید، تابش‌ها بسیار بیشتر هستند. بنابراین بسیار ضروری است که در چنین مواقعی حتما از عینک‌های پهن آفتابی استفاده کنید تا چشم‌ها در برابر انعکاس نور از برف محافظت شوند.

همچنین، در روزهای سرد زمستانی نشانه‌های خشکی چشم عود می‌کنند. اما شما می‌توانید با استفاده از عینک آفتابی چشم‌های خود را در برابر وزش باد و دانه‌های پراکنده برف و یخ در هوا محافظت کنید.

وقتی در روزهای برفی و زمستانی عینک دودی استفاده می‌کنید، چشم‌ها کمتر آزرده، دردناک و قرمز می‌‌شوند و سوزش کمتری هم خواهند داشت.

عینک دودی که همیشه به عنوان یک اکسسوری شیک مورد استفاده دارد، در زمستان می‌تواند دید شما را بهبود ببخشد. اما باید فریم‌هایی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ و پهن باشند تا به‌طور ۱۰۰ درصد از چشم‌ها در برابر اشعه‌های UVA  و UVB  محافظت کنند.

اگر قصد ورزش کردن در بیرون از خانه را دارید، عینک‌های پلاریزه که کشیدگی شیشه آن تا نزدیکی گوش می‌آیند را برگزینید.

رنگ عینک آفتابی در روزهای برفی هم حائز اهمیت است و هر کدام برای منظور خاصی کاربرد دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *