آموزشی

سوالات رایج در مورد عینک‌های آفتابی که ممکن است برای هر کاربری پیش آید

خرید عینک آفتابی

موقع خرید عینک آفتابی باید بدانید که آن را برای چه منظوری خریداری می‌کنید؟ آیا می‌خواهید عینکی داشته باشید که هنگام رانندگی از انعکاس نور از سطح خیابان به چشمتان جلوگیری ‌کند؟ یا عینکی که مخصوص دریا و ماهی‌گیری باشد؟

عینک‌های آفتابی در شکل، طرح، کیفیت و با عدسی‌های مختلفی عرضه می‌شوند که هر کدام از آنها برای استفاده‌های خاصی طراحی شده‌اند. یا دست‌کم می‌توان این‌طور ادعا کرد که با توجه به جنس عدسی، پوشش عدسی یا شکل فریم عینک‌ها می‌توان از آنها برای موقعیت‌های مشخصی استفاده کرد.

به‌طور مثال، در جاهایی که نور شدید است بهتر است عینک‌های آینه‌ای به چشم بزنید. یا مثلا وقتی اسکی می‌کنید، مهم است که عینک تا لبه‌های گوش کشیده شده باشد که از ورود اشعه فرابنفش به چشم پیشگیری کند.

با این مقدمه از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه مطلب، اطلاعاتی که لازم است پیش از خرید عینک آفتابی بدانید را مطالعه کنید. امید که مورد توجهتان قرار بگیرد.

با ریبن مارکت همراه باشید.

آیا استفاده از عینک آفتابی در شب مزیتی هم دارد؟

شاید شما هم جزو کسانی باشید که وقتی یک نفر در شب یا در یک مهمانی شبانه عینک آفتابی زده با تعجب او را نگاه می‌کنید. خیلی‌ها به شوخی می‌گویند: آفتاب بدهم خدمتان؟ اما باید بدانید این کار چندان هم اشتباه است.

در شب وقتی نور لامپ‌ها زیاد است، دقت دید چشم کاهش پیدا می‌کند زیرا یک‌مرتبه نور بسیار زیادی وارد شبکیه چشم می‌شود.

با استفاده از عینک آفتابی می‌توان از شدت این نورهای ورودی به شبکیه کاست. البته، به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از عینک آفتابی در شب و هنگام رانندگی به هیچ وجه درست و منطقی نیست زیرا دید راننده کاهش می‌یابد و احتمال تصادف را بالا می‌برد.

عینک‌های آفتابی با عدسی‌هایی به رنگ زرد یا خردلی روشن که در طول روز یک گزینه عالی برای افزایش کنتراست و دقت دید استفاده می‌شوند در شب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند زیرا اثر برعکس دارند و دید فرد را با مشکل مواجه خواهند کرد.

بهترین عینک آفتابی برای رانندگی چیست؟

وضوح دید کامل، راحتی و شفافیت عدسی از جمله اصلی‌ترین فاکتورهایی هستند که شما باید برای خرید عینک آفتابی مخصوص رانندگی در نظر داشته باشید.

بهترین عینک دودی برای رانندگی باید بازتاب نور را تا حد زیادی کاهش دهد؛ مخصوصا نورهایی که از کف خیابان، روی کاپوت ماشین یا سطح داشبورد ممکن است به چشم راننده منعکس شوند.

عینک‌های آفتابی پلاریزه همیشه بهترین گزینه برای کاهش انعکاس و بازتاب نور هستند به همین خاطر برای رانندگی نیز می‌توانند بهترین گزینه باشند.

از دیگر مسایلی که باید هنگام خرید عینک دودی مناسب برای رانندگی در نظر داشت، راحتی و بزرگ بودن عینک روی چشم است. عینک بزرگ دید کاملی برای راننده فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد در عرض و طول بیشتری بتواند جلوی خود را ببیند.

همچنین، داشتن پوشش ضد بازتاب نور روی سطح داخلی عدسی هم از اهمیت زیادی برخوردار است. این قابلیت باعث می‌شود تا وقتی خورشید پشت سر شما قرار دارد و نور از پشت می‌تابد، درخشش آن چشم شما را اذیت نکند.

در آخر هم باید بگوییم که عینک‌هایی به رنگ‌های قهوه‌ای، مسی یا خردلی برای رانندگی مناسب‌تر هستند زیرا کنتراست تصویر را در روزهای آفتابی و ابری افزایش می‌دهند.

بهترین عینک آفتابی برای ماهی‌گیری چیست؟

سطح آب انعکاس نور بسیار بالایی دارد و به خاطر همین شدت نور است که نمی‌توان در طول روز به‌درستی زیر آن را دید. به همین خاطر، همه ماهی‌گیرها از عینک‌هایی با لنزهای پلاریزه استفاده می‌کنند.

عدسی‌های پلاریزه بازتاب شدید نور از سطح آب را در هم شکسته و به فرد اجازه می‌دهد تا زیر آب را ببیند. این عینک‌ها در مقایسه با عینک‌های آفتابی معمولی بسیار بهتر عمل می‌کنند و به‌همین دلیل بهترین گزینه برای ماهی‌گیری خواهند بود.

همچنین باید بدانید که اکثر عدسی‌های پلاریزه به رنگ قهوه‌ای ساخته می‌شوند زیرا این رنگ میزان کنتراست را افزایش می‌دهد و وضوح و شفافیت دید فرد افزایش می‌یابد.

با همه این توصیفات باید گفت که انتخاب رنگ عدسی عینک آفتابی به سلیقه شخصی فرد بستگی دارد.

در محیط‌های پرنور استفاده از پوشش‌های آینه‌ای نیز ایده بسیار خوبی است زیرا تابش شدید نور را به‌طور قابل ملاحظه‌ای محدود می‌کند. گفتنی است که نورهای شدید در روزهای آفتابی می‌توانند سبب ایجاد «برف‌کوری» شوند.

برف کوری مختص زمستان نیست و یک اختلال دردناک قرنیهٔ چشم است که در نتیجه‌ی قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض نور فرابنفش ایجاد می‌شود. به برف‌کوری، نورزدگی هم می‌گویند.

اگر شغلتان ماهی‌گیری است یا اکثر مواقع روی دریا هستید، اگر از عینک‌هایی که قابلیت محافظت ۱۰۰ درصدی در برابر تابش‌های فرابنفش را دارند استفاده نکنید، ممکن است دچار نورزدگی شوید که به طور موقتی بینایی شما را از بین می‌برد و با درد و تاول و التهاب همراه است. البته پس از یک یا دو روز درست می‌شود.

بهترین عینک آفتابی برای اسکی یا اسنوبورد چیست؟

خرید عینک آفتابی از فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت

برف بیشترین بازتاب نور را دارد. بنابراین بسیار مهم است از عینک‌هایی استفاده کنید که بیشترین پوشش و محافظت را در برابر انعکاس نور و اشعه‌های فرابنفش خورشید دارند.

البته برای اسکی عینک‌های مخصوصی وجود دارد که توصیه ما هم این است از آنها استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید عینک دیگری داشته باشید، بهتر است مدلی را انتخاب کنید که تا کناره‌های گوش کشیده می‌شود و به‌طور کامل چشم را پوشش می‌دهد.

به این ترتیب از ورود تابش فرابنفش به چشم جلوگیری می‌شود. عدسی‌های زرد یا صورتی بیشترین کنتراست را دارند و بسیار بهتر می‌تواند کنتورها را در مسیر اسکی مشاهده کنید.

عینک آفتابی پلاریزه هم امکان بازتاب نور به چشم را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در نتیجه می‌تواند گزینه خوبی برای فعالیت‌های ورزشی در برف باشد.

همچنین عینک‌های آینه‌ای هم به خاطر برگشت دادن نور از سطح عدسی گزینه‌هایی خوبی هستند. البته توجه داشته باشید که پوشش ۱۰۰ درصدی در برابر اشعه فرابنفش هم داشته باشند.

کدام رنگ عینک آفتابی گزینه بهتری برای خرید است؟

خرید عینک آفتابی

باید بدانید که رنگ یا تیره و روشن بودن عدسی عینک آفتابی در ضد اشعه فرابنفش بودن آن نقشی ندارد. یعنی فکر نکنید اگر شیشه عینک آفتابی تیره است، پس کاملا از چشم شما در برابر اشعه UV محافظت خواهد کرد. این دو مقوله کاملا از هم مجزا هستند.

رنگ عینک آفتابی یک سلیقه کاملا شخصی است. اما رنگ‌های خانواده توسی یا قهوه‌ای رایج‌ترین رنگ‌ها هستند.

پوشش آینه‌ای برای لنز عینک نیز سبب کاهش نور ورودی به چشم می‌شود و برای شرایط بسیار روشن و پرنور گزینه مناسبی است.

رنگ‌های عدسی عینک آفتابی اغلب جنبه زیبایی دارد. اما برخی رنگ‌ها از ویژگی‌های خاصی هم برخوردار هستند. مثلا رنگ‌های زرد یا صورتی سبب افزایش کنتراست می‌شوند و در نتیجه دیدی واضح و شفاف برای کاربر ایجاد می‌کنند. اما مثلا همین رنگ زرد برای استفاده در محبط‌های کم‌نور یا در شب اصلا گزینه مناسبی نیست.

2 دیدگاه در “سوالات رایج در مورد عینک‌های آفتابی که ممکن است برای هر کاربری پیش آید

 1. Nafas گفت:

  سلام ببخشید میشه به سوال من جواب بدید من یه عینک آفتابی برند تامی هدیه گرفتم رو کاغذش نوشته warning :cancer and reproductive harm
  معنیش میشه هشدار : سرطان و آسیب باروری از اون ور هم نوشته محافظت ۱۰۰٪ uv منظورش چیه؟ الان عینکش استاندارد هست یانه؟

  1. ری بن گفت:

   سلام دوست عزیز به صورت کامل توضیح ارائه میگردد. امیدواریم تا بتوانیم کمکی ارائه کرده باشیم. به طور کلی برچسب هایی که هشدار می دهند که یک محصول حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است باعث سرطان ، نقایص هنگام تولد یا آسیب باروری شود ، در حال حاضر در بسیاری از اقلام خانگی فروخته شده در کالیفرنیا مورد نیاز است. اما مردم در سراسر کشور ممکن است آنها را ببینند زیرا بسیاری از شرکتها برچسب را روی همه اقلام حاوی این مواد شیمیایی می گذارند ، حتی اگر در ایالات دیگر به فروش برسند. برچسب های هشدار دهنده را می توان در بسیاری از انواع محصولات مانند سیم برق ، جواهرات ، قفل ، ظروف ، چراغ قوه ، و آفت کش ها یافت که به تعدادی از آنها اشاره می شود.
   چسباندن این برچسب ها برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ در این ایالت تبدیل به قانون شد. این پیام ها به مردم کالیفرنیا کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد محافظت از خود در برابر مواد شیمیایی که می تواند باعث سرطان ، نقایص مادرزادی یا سایر آسیب های باروری شود ، بگیرند.
   به عنوان بخشی از قانون ، اکثر مشاغل فروش محصولات در کالیفرنیا باید قبل از قرار دادن افراد در معرض مواد شیمیایی موجود در لیست “هشدارهای واضح و منطقی” ارائه دهند ، مگر اینکه مواد تشکیل دهنده هیچ خطری نداشته باشند.
   این برچشب این هشدار را به مصرف کننده میدهد که خطر ابتلا به سرطان در افرادی که به طول مدام با این ماده در ارتباط باشند آن هم به مدت ۷۰ سال از میان هر ۱۰۰۰۰۰ (صد هزار) نفر تنها یک نفر میباشد. اما تولیدی ها باید این برچسب را بر روی محصولات خود بزنند و مشتری ها در صورت تمایل آگاهانه از این خطر اطلاع داشته باشند و بعد خرید نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *