آموزشی

چگونه عینک ریبن اصل را از تقلبی آن تشخیص دهیم ؟

تشخیص عینک ریبن اصل از تقلبی

« چگونگی تشخیص عینک ریبن اصل از تقلبی »

وقتی پای عینک آفتابی درمیان باشد، هیچ برندی مانند ریبن Ray Ban پرطرفدار نیست . چه به دنبال ظاهری کلاسیک با ریبن ویفرر باشید، چه زرق و برق عینک خلبانی مانند فیلم هری کثیف، و یا وقار ریبن کلاب مستر نیم فریم، انتخاب بهترین حق شماست! نگذارید سرتان کلاه بگذارند ـ مشتری هوشمندی باشید. باید تفاوت بین عینک ریبن اصل و تقلبی را بدانید تا عینک آفتابیتان را با اعتماد به نفس به چشم بزنید!

روش اول تشخیص عینک ریبن اصل از تقلبی :

پیدا کردن عیوب عینک

به دنبال شکافی روی پلاستیک باشید. تمام محصولات ری بن اصل از مواد باکیفیت و با استفاده از بهترین فرایندهای تولید ساخته شده اند. بدنه ی پلاستیکی عینک های آفتابی ریبن از یک تکه استات جدا شده و بوسیله ی دست صیقل داده شده اند. به همین علت، نباید هیچگونه شکستگی، زبری و یا شکافی روی عینک شماوجود داشته باشد. این محصولات پسا تولیدی، با استفاده از فرایند های تولید ارزان تهیه شده اند و به صورت تولیدات منسوخ ارائه می شوند نه ری بن های اصل.

• شکاف و شکستگی می تواند در هر قسمتی از یک ریبن تقلبی وجود داشته باشد، اما بیشتر مواقع می توان آن ها را در قسمت هایی که قالب بسته شده یافت ـ برای مثال، لبه های بالایی لنز ها و یا دسته هایی که روس گوش شما قرار می گیرند.

به وزن عینک توجه کنید. عینک آفتابی خود را در دست بگیرید و چند بار آن را بچرخانید. به آرامی آن را یک یا دو اینچ بالا بیندازید و دوباره بگیرید. عینک شما باید کمی وزین باشد و محکم و توپر به نظر بیاید. اگر عینک شما آنقدر سنگین نیست که بتواند از اینکه باد چند تکه کاغذ را ببرد جلوگیری کند، به احتمال زیاد تقلبی است.

ریبن های اصل، دارای پشتبندهای تکیه گاه فلزی درون دسته هاست که باعث وزین شدن عینک می شود. اگر شما ری بنی با دسته های شفاف دارید (مانند مدل کلاب مستر)، می توانید فلز را مشاهده کنید، در غیر این صورت عینک شما تقلبی است.

مراقب عدسی های غیر شیشه ای باشید. عینکتان را بردارید و از رو به رو به آن نگاه کنید. با ناخنتان به آرامی به به عدسی ها تلنگر بزنید. اگر ظاهر و صدای شیشه ی واقعی را دارد، نشانه ی خوبیست ــ بسیاری از عینک های ریبن از شیشه ی واقعی برای عدسیشان استفاده می کنند. عدسی های غیر شیشه ای لزوما به معنای تقلبی بودن عینک شما نیستد، مگر اینکه بسیار ارزان، تار و بی کیفیت باشند.

• اگر عدسی ها به نظر شیشه ای نمی آیند، وحشت نکنید ــ بعضی عینک های ریبن دارای عدسی غیر شیشه ای هستند اما از مواد باکیفیتی ساخته شده اند. برای روشن تر کردن مطلب، باید گفت که عدسی های شیشه ای بدین معنا هستند که عینک شما به احتمال زیاد اصل است، اما شیشه ای نبودن آن ها به معنای تقلبی بودن عینک نیست.

به لولاهای فلزی بی کیفیت توجه داشته باشید. دسته های عینک را باز کرده و از پشت به آن نگاه کند. لولاهای گوشه ی عینک باید دارای ساخت فلزی باکیفیتی باشند. آن ها باید به وضوح به عینک پیچ شده باشند، نه با استفاده از چسب یا پلاستیک های ارزان ــ همانطور که قبلا ذکر شد، این ها نشانه ی فرایند تولید ارزان و عجولانه هستند.

• بسیاری از عینک های ریبن دارای لولاهای فلزی مشخصی هستند که به وسیله ی ۷ دندانه ی فلزی به هم قفل شده اند. مشاهده ی این مورد، نشانه ی خوبیست، اما عدم مشاهده ی آن نباید موجب نگرانی شما شود، چرا که انواع دیگری از لولاهای باکیفیت فلزی نیز در مدل های دیگری مانند عینک های خلبانی یا کلاب مستر ریبن نیز استفاده می شود.

مراقب حکاکی های بی کیفیت در گوشه ی عینکتان باشید. از رو به رو به عینک خود نگاه کنید. اگر از مدل های معمول ویفرر یا کلاب مستر استفاده می کنید، باید قادر باشید حکاکی های کوچک، نقره و افقی به شکل الماس یا بیضی را در گوشه ی چشم ها ببینید. این نشانه ها باید واضح و براق باشند. این مواد رنگی به سادگی قابل خراشیدن یا محو شدن نیستند. اگر این حکاکی ها دارای کیفیت خوبی نیستند، به احتمال زیاد عینک نیز چنین است.

بیشتر مدل های ری بن دارای حکاکی کوچک و تقریبا غیرقابل تشخیص حروف RB در گوشه ی یکی از عدسی ها می باشند، که نشانه ی تجاری ریبن است. این نشانه کوچک و نزدیک به لبه های عدسی است. اگر از زاویه ی خاصی به عدسی نور بتابانید، این حروف راحت تر قابل مشاهده هستند. اگر عینک شما تقلبی باشد، این حروف دیده نمی شوند و یا با بی دقتی حک شده اند.

• دقت داشته باشید که برخی مدل های مربوط به قبل از سال ۲۰۰۰ دارای حکاکی حروف BL می باشد، که مخفف Bausch & Lomb است. این نام همان شرکتی است که درواقع صاحب ریبن بود. در سال ۱۹۹۹ Bausch & Lomb ری بن را به شرکت ایتالیایی Luxottica فروخت. این امر در برچسب و بسته بندی ریبن های مدرن قابل مشاهده است.

به کیفیت پد های بینی توجه کنید. تک تک قسمت های یک عینک ریبن اصل از مواد باکیفیت ساخته شده است ــ حتی پدهای کوچکی که هنگامی که عینک می زنید روی بینی شما قرار می گیرند. این پدها باید از مواد محکم و راحت لاستیکی ساخته شده باشند و شکننده، لیز یا قابل جدا شدن به نظر نرسند.

• شما همچنین باید به حروف کوچک RB که به صورت برجسته روی مرکز فلزی پدهای بینی قرار دارند دقت کنید. این حروف روی اکثر (اما نه همه) عینک های ری بن، به عنوان نشان کیفیت حک شده اند.

به تراز بودن لوگو روی قسمت شقیقه ی دسته ها دقت کنید. عینک خود را بردارید و از بغل به آن نگاه کنید. لوگوی ریبن با خط پیوسته باید در قسمت شقیقه ی دسته ها وجود داشته باشد. به این لوگو از نزدیک نگاه کنید، چرا که باید واضح و همتراز با دسته قرار داشته و ماهرانه به آن وصل شده باشد. اگر لوگو به نظر بی کیفیت می آید و یا گویا با چسب به دسته ها وصل شده است، عینک شما به احتمال زیاد اصل نیست.

• واضح است که برای مدل های خلبانی که دارای دسته های باریک می باشند، لوگویی وجود ندارد.

شماره ی مدل باید در قسمت داخلی دسته ها قرار داشته باشد. به قسمت داخلی دسته ها که روی گوش شما قرار می گیرند نگاه کنید. اگر از مدل ویفرر یا کلاب مستر استفاده می کنید، باید قادر باشید نوشته ی سفید قسمت داخلی را مشاهده کنید. روی دسته ی سمت چپ، شما شماره ی سریال و تولید عینکتان را مشاهده خواهید کرد. روی قسمت سمت راست شما لوگوی ریبن ، تولید ایتالیا و حروف CE را مشاهده می کنید، که نشان می دهد عینک ها در اروپا قابل فروش هستند. اگر این حروف وجود نداشته، با کیفیت پایین چاپ شده و یا واضح نیستند، عینک شما قریب به بقین تقلبی است.

• اگر همچنان بسته بندی اصلی عینکتان را نگه داشته اید، شماره سریال روی عینک باید با شماره سریال جعبه یکسان باشد. در غیر این صورت عینک شما تقلبی است.

• به دلیل باریک بودن سته های عینک خلبانی، هیچ نوشته در قسمت داخلی آن ها دیده نمی شود.

برچسب روی جعبه را برای شماره سریال عینک چک کنید. اگر عینک شما نو باشد، با یک جعبه ی دارای برچسبی سفید و بزرگ، آن را دریافت خواهید کرد. این برچسب باید حاوی اطلاعات مشخصی درباره ی عینک شما باشد ــ در غیر این صورت عینک شما اصل نیست. برچسب های رسمی ریبن شامل اطلاعات زیر میباشد:

• شماره ی مدل: با RB یا ۰RB شروع شده و در ادامه درای ۴ رقم است.

• شماره ی زیرگروه مدل: با یک حرف آغاز شده و در ادامه دارای ۴ رقم است.

• کد نوع عدسی: ترکیب یک عدد و یک شماره مانند: ۲N

• ضخامت عدسی (به میلیمتر): یک شماره ی دو رقمی.

جلد عینک را جهت کیفیت بالای ساخت بررسی کنید. تمامی عینک های ریبن دارای جلد مخصوص خود هستند ــ اگر عینک شما دارای جلد نیست و برای مثال در یک کیسه پلاستیک به دست شما رسیده است، باید نگران اصل نبودن آن باشید. جلد عینک باید دارای موارد زیر که حاکی از ساخت خوب آن است، باشد:

• یک لوگوی طلایی واضح و براق در سمت چپ قسمت جلو. روی لوگو باید چنین کلماتی نوشته شده باشد: ۱۰۰% UV Protection- Ray-Ban – Sunglasses By Luxottica.

• لوگوی ری بن روی دکمه ی جلد.

• موادی که دارای بافت چرم مانند است.

• قسمت جلویی محکم و محافظ.

• دوخت منظم.

از سایر روش های تشخیص عینک ریبن اصل از تقلبی میتوان به :

دفترچه ی همراه را برای خطاهای احتمالی بررسی کنید. ریبن های اصل معمولا به همراه یک دفترچه که شامل اطلاعاتی مانند ویژگی های محصول و تصاویر است، بسته بندی می شوند. این دفترچه باید دارای چاپ بی نقص و برگه های مات باشد. علاوه بر این، دفترچه های ری بن اصل، قبل از انتشار به طور کامل بررسی و ویرایش می شوند. اگر دفترچه دارای هرنوع اشتباهی اعم از اشتباهات تایپی، دستور زبان و یا اشتباهات مربوط به ویژگی های محصول باشد، نشانه ای است برای تقلبی بودن عینک.

به کیفیت دستمال عینک توجه داشته باشید. عینک ریبن معمولا همیشه دارای یک دستمال تمیزکننده ی نمدی است. اگر بسته ی شما شامل این دستمال در کیسه پلاستیک شفاف مخصوص خودش نیست، ممکن است عینک شما اصل نباشد. اگر عینک شما دارای دستمال تمیز کننده ای با کیفیت پایین باشند نیز، ممکن است کالای خریداری شده تقلبی باشد. چشمان خود را برای یافتن چنین عیوبی در دستمال عینک تیز نگه دارید:

• لکه و یا نشانه هایی از استفاده ی قبلی.

• بافت زبر و نازک.

• کوک های شل.

• مواد اولیه ی ارزان.

برچسب کیفیت روی عدسی. عینک های ری بن معمولا به همراه یک برچسب روی عدسی که نشان از کیفیت بالای آن دارد فروخته می شوند. این برچسب باید مشکی و طلایی (نه زرد) و دارای لوگوی ری بن درون یک شکل ستاره مانند باشد. متن روی برچسب از این قرار خواهد بود: ۱۰۰% UV Protection و Sunglasses by Luxottica . چنین عیوبی می تواند نگران کننده باشد:

• کلمات دارای غلط املایی.

• نبودن لوگو در مرکز شکل ستاره مانند.

زیر برچسب (برچسب باید با انرژی ایستا چسبانده شده باشد، نه مانند یک استیکر عادی.)

در این مقاله شما با روش های تشخیص عینک ریبن اصل از تقلبی آشنا شدید و نکاتی را یاد گرفتید که برای انتخاب و استفاده از عینک آفتابی برایتان کاربردی خواهد بود. ممنون از اینکه در این مقاله همراه ما بودید. وب‌سایت ریبن مارکت آماده است تا شما را برای انتخاب بهترین عینک راهنمایی کند.

فروشگاه اینترنتی ریبن مارکت ارائه دهنده انواع  عینک های اورجینال، طبی و های کپی با مناسب ترین قیمت میباشد. برای برقراری ارتباط بیشتر و کسب راهنمایی میتوانید با واحد پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *