دیروز یعنی ۲۷ام ژوئن روز ملی عینک آفتابی (National Sunglasses Day) در آمریکا بود. البته در برخی تقویم‌های اینترنتی از این روز فقط به عنوان روز عینک آفتابی (Sunglasses Day) یادشده و محدود به آمریکا نشده است. این روز به تازگی و در چند سال اخیر برگزار می‌شود و هدف از آن یادآوری اهمیت استفاده از عینک‌های آفتابی برای مقابله با اشعه‌ی فرابنفش نور خورشید است.

عینک‌های آفتابی در زندگی امروزه بسیار اهمیت دارند. طبق آمارها ۷۵٪ مردم آمریکا در مورد در معرض اشعه‌ی فرابنفش قرارگرفتن حساس هستند و سعی می‌کنند برای محافظت از پوست خود از کرم‌های ضدآفتاب و برای محافظت از چشم خود از عینک‌های آفتابی استفاده کنند. همچنین ۳۱٪ مردم آمریکا ابراز داشته‌اند که هر دفعه که به بیرون می‌روند، حتما عینک‌آفتابی می‌پوشند. اما واقعا در سایر کشورها از جمله کشور خودمان ایران، مردم چنین اهمیتی به محافظت از چشم خود در مقابل اشعه‌ی فرابنفش با استفاده از عینک‌آفتابی‌های استاندارد می‌دهند؟ متاسفانه در حال حاضر ما چنین آماری در مورد کشور خودمان نداریم و به احتمال بسیار زیاد در صورت تهیه این آمار، درصدهای آن نسبت به مردم آمریکا تفاوت قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت، زیرا که در کشور ما آموزش‌های مناسب و مانورهای ملی همچون روز عینک‌آفتابی برگزار نمی‌شود.

عینک‌های آفتابی علاوه بر کاربردشان در سلامتی چشم، از نظر زیبایی و فشن، امروزه بسیار مورد اهمیت هستند. شاید چند دهه‌ی قبل در کشور خودمان ایران، تعداد کمی از افراد جامعه و حتی قشرهای خاصی از مردم در خیابان‌ها عینک‌آفتابی می‌پوشیدند و حتی زمانی بسیاری از افراد جامعه دید خوبی به عینک‌آفتابی و کسانی که آن را بر چشم می‌زدند نداشتند. اما امروزه بسیاری از افراد حتی تنها به دلیل زیبایی و جذابیت عینک آفتابی، آن را بر چشم می‌زنند. در صورتی که آگاهی افراد همزمان نسبت به کاربرد محافظتی و سلامتی عینک‌آفتابی و کاربرد زیبایی و فشن عینک‌آفتابی بالا رود، استفاده درست از این محصول فراگیر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *